23 sierpnia, 2015

,American Beauty'- reż. Sam MendesTYTUŁ: American Beauty
REŻYSER:Sam Mendes
ROK POWSTANIA:1999
GATUNEK:dramat obyczajowy
SCENARIUSZ:Alan Ball
MUZYKA:Thomas Newman
CZAS TRWANIA:122 min.Film ,American Beauty' to niesamowita i wzruszająca opowieść, zdolna sprawić, że łzy same płynął po policzkach lub nieznaczny uśmiech wychyla się z kącika ust.
Historia w nim przedstawiona to opowieść ostatniego roku życia typowego amerykańskiego mężczyzny jakim jest Lester Burnham ( Kevin Spacey) , ojca 16-nastoletniej Janie (Thora Brich) i męża Carolyn (Annette Bening). Lester wiedzie spokojne życie, pracuje w gazecie, jego żona jest agentką nieruchomości, walczącą o klientów z Królem Nieruchomości, Buddy'm Kane (Peter Gallagher).
Pewnego wieczoru poznaje Ricky'ego Fittsa ( West Bentley) drobnego dealera marihuany, który sprzedaje Lesterowi kolejne działki i pożycza filmy porno. Lester zaczyna ćwiczyć, pracować nad własnym ciałem, rzuca prace w redakcji i popala marihuanę by zdobyć względy pięknej przyjaciółki swojej córki, Angeli Hayes (Mena Suvari).
Tymczasem między Ricky'm a Jane rodzi się uczucie. Młodzi zakochują się w sobie i spędzają razem dużo czasu. Jane żali się swojemu ukochanemu, że potrzebuje ojca a Lester to 'napalony harcerzyk, tryskający w spodnie na widok moich koleżanek'. Dziewczyna w żartach prosi Ricky'ego o zabójstwo ojca. Nie wie, że jej ojciec już długo nie pożyje. Pewnego wieczoru.
Lester dzwoni do Ricky'ego z prośbą przyniesienia marihuany. Chłopak idzie do ojca swojej dziewczyny lecz nie wie, że jego ojciec (Chris Cooper) patrzy na niego i Lestera wyciągając błędne wnioski. Myśli bowiem, że jego własny syn, wychowany jego twardą ręką, na uczony nienawiści do homoseksualistów, jest gejem i właśnie w tym momencie ' robi loda' ojcu swojej dziewczyny.
Pułkownik Fits wyrzuca go z domu. Tym czasem Carolyn, żona Lestera, szykuje się do zabójstwa męża. Nie wie, że Lester w tym momencie właśnie uwodzi Angelę, nie wiedzą także o próbie seksu w salonie Ricky i Jane, którzy leżą na łóżku w pokoju dziewczyny i planują przyszłość z dala od swoich rodzin. Nagle rozlega się strzał...
Film oceniam na 10 w skali 1-10 i zachęcam do obejrzenia.